sobota 10. srpna 2013

VEGANSKÁ OBUV


Veganství je druh stravy, rozmáhající se filozofie i životní styl, spočívající v nekompromisním odmítání konzumace všech živočišných produktů, používání kosmetiky testované na zvířatech, či kupování oděvů a bot z materiálů pocházejících ze zvířat a jakékoliv jiné podporování využívání zvířat pro lidský užitek.  
Počet veganů v posledních letech narůstá a protože veganství je propagováno řadou celebrit, tak ani svět módy nemohl zůstat pozadu a začal vyrábět specializované výrobky pro vegany tzv. vegan collections. Pro veganskou obuv platí jedno 100% kritérium: Boty při výrobě nesmějí přijít do styku s žádným materiálem živočišného původu.
Vzhledem k tomu, že v České Republice není mnoho možností, kde se dá tato obuv zakoupit, tak jsem se rozhodla sestavit pár tipů, kde takové boty sehnat, jak na českých, tak i zahraničních e-shopech.

DOSTUPNÍ PRODEJCI VEGANSKÉ OBUVI V ČR

Macbeth – www.slap.cz
Jedním ze stěžejních a nejúspěšnějších veganských modelů je řada Macbeth Eliot, které patří mezi základní kameny celé kolekce Macbeth obuvi již po několik let. Značka vznikla za pomoci známých osobností.

Nabídka čistě veganské obuvi! Boty nekožené, přátelské ke zvířatům a životnímu prostředí, boty originální, pohodlné, zdravé a kvalitní.

Pro punk-rockově zaměřené. Nabízejí v nabídce boty od anglické značky Vegetarian shoes!

100% vegetariánská a veganská obuv

Specialisti na rock´n´roll, punkrock, hardcore i gothic rock, a všeho, co k těmto stylům patří. Prodejci nekožené obuvi a oblečení. Nabízejí boty značky Vegetarian shoes!

Především outdoorové boty. Boty šetrné k životnímu prostředí.

BĚŽNÉ OBUVNÍ ŘETĚZCE V ČR

Pro zjištění, zda je v běžných obchodních řetězcích v ČR prodávána veganská kolekce obuvi od nějakého výrobce jsem se rozhodla odeslat e-maily do cenově dostupných prodejen HUMANIC, DAICHMANN, BAŤA, CCC, MIXER, RENO A PUMA. Odpověď mi přišla od 6 ze 7 podniků, ale bohužel na dotaz, zda mají vyloženě kolekci určenou pro vegany, tudíž na jejich výrobu nebyl použit žádný živočišný materiál, jsem nedostala jasnou odpověď. Místo toho akorát vím, že všechny obchody nabízejí dostatečně širokou nabídku obuvi vyrobenou z textilu nebo syntetických či gumových materiálů. To je sice fajn, ale záruku, že při výrobě nebyl použit živočišný prvek, jako je např. lepidlo živočišného původu mít nikdy nebudu. A tak pokud bych byla zapřisáhlou vegankou, nejspíš by mi tato informace k ničemu nepomohla.   
Naštěstí na každé obuvi je povinnost uvést složení a použité materiály, a tak si můžeme alespoň sami udělat přibližný obrázek o původu obuvi, pokud obsluha v krámě nemá tušení, oč ji žádáme.

VEGANI MEZI CELEBRITAMI

Známe a hlavně vlivné osobnosti nemohu nezmínit, protože mnohé z nich právě navrhli nebo se podíleli na vzniku veganské kolekce, a tím rozšířili náš velmi malý sortiment.

Natalie Portman
Herečka a zapřisáhlá veganka, která slíbila Johnu Gallianovi, že se stane tváří parfému Miss Dior Chérie, pouze v případě, že pro ni vyrobí veganskou kolekci bot. Natalie také vlastní svou vlastní veganskou značku obuvi The Natalie Portman Collection.  

Macbeth Footwear
Společnost Macbeth Footwear byla založena v roce 2002 muzikantem Tomem DeLonge známým z kapel jako Blink 182, Angels & Airwaves nebo Box Car Racer, společně s jeho parťákem z kapely Blink 182 Markem Hoppusem a Jonem Humphreym, viceprezidentem Adio shoes.
Macbeth za pomocí známých osobností z různých odvětví kultury a sportu uvádí na trh různé modely obuvi, stejně jako oblečení. Boty Macbeth tak vznikají ve spolupráci členů kapel, jak např. Green Day, Blink 182, Say Anything, My Chemical Romance a mnohých další.

ZAHRANIČNÍ VEGANSKÉ KOLEKCE

V zahraničí je klasicky mnohem širší nabídka s lepšími modely bot, než seženeme u nás. Zde je pár možností, kde můžete boty zakoupit, bohužel musíte počítat s o hodně vyšším poštovným.

Anglická kultovní obuvní firma, která se vypracovala natolik, že v této době je o tuto značku ve spoustě zemí obrovský zájem.

Boty jsou nejen veganské, ale také vyrobené z mikrovlákna z recyklovaných plastikových lahví.

Veganská kolekce od značky Etnies.

Nabídka veganské obuvi.

Prodejce specializovaný pouze na veganskou obuv.

Puma se hodlá v dlouhodobém horizontu zaměřovat na produkci svých výrobků v nekožené, recyklované, veganské verzi.

Stránka odkazuje na veganské zástupce bot od značek Lakai, Osiris, Supra…Ať Vás nedřou boty!
Lucka


Žádné komentáře:

Okomentovat